Cornerstones har ydet os en meget professionel støtte i overgangen til et nyt system. Især på masterdatadelen var de helt suveræne. Vi vil til enhver tid anbefale dem til andre, som går med et ønske om at skifte ERP, og i modsætning til os, at tage dem med på råd på et tidligere tidspunkt i processen.
Dorthe Nielsen, Adm.- & Økonomichef
01
Gasa Nord Grønt stod overfor at samle to forretningsenheder på en fælles ERP-platform, hvor eksisterende platform havde mange tilpasninger og manglende fremadrettede muligheder. I forbindelse med konsolideringen blev det tydeligt, at et kritisk punkt ville blive at få bedre styr på master data.
02
I forlængelse af rådgivning om projektet, gennemførte Cornerstones en masterdataanalyse og identificerede i den forbindelse alle de nuværende dataudfordringer og stod derefter for oprydning, berigelse og omstrukturering af masterdata fra det gamle system.
03
Som resultat af analyse, oprydning og omstrukturering af data i samarbejde med Gasa Nord Grønt, blev der opbygget en ny og passende struktur til det nye system tilpasset virksomhedens behov, hvilket gjorde at datakonverteringen bidrog til en god overgang til det nye system.
Vi har taget en snak med Mick Bundsgaard fra virksomheden Telesikring om hans oplevelse med deres ERP-projekt, som med hjælp fra Cornerstones forvandlede sig fra et nederlag til at blive ganske succesfuldt.
Book en samtale gennem formularen herunder,
eller kontakt os på telefon eller mail, for at høre mere om,
hvad vi kan gøre for dig.